Hlavní nabídka
číslo stránky:
Proběhlé akce knihovny v roce 2016
Hronov a Čapkova rodina
Ve čtvrtek 27. října v podvečerních hodinách jsme přivítali již podruhé
Mgr. Hasana Zahiroviće, Ph.D. – pedagoga Slezské univerzity v Opavě a významného čapkologa, tentokrát s přednáškou „Hronov a Čapkova rodina“.
Zcela zaplněná část oddělení pro dospělé, která slouží i k besedám a přednáškám pro veřejnost, byla důkazem, že odkaz Čapkovy rodiny je v hronovské veřejnosti stále pevně zakořeněn. Přednášející mistrně rozplétal nitky životních příběhů rodiny Čapků vedoucí Hronovem a jeho okolím. Stopy vyprávění vedly od dědy -
Vyprávění bylo prokládáno dobovými fotografiemi např. dům Novotných, mlýn Papírna, a místy současnými.
Hasan Zahirović se opět projevil jako výborný vypravěč a nadšený badatel, jehož láska k Čapkově rodině zahořela již v rodné Bosně při studiích.
-
PLANETA K – Na stopě zločinu (24. října)
Svět dětských knih je plný úžasných dobrodružství. Spousta z nich děti zavede i do světa záhad, loupeží a zločinů a napínavé práce malých detektivů. V rámci Planety K si děti mohly vyzkoušet některé z kriminalistických metod a samy vyřešit zapeklitý případ komisaře Vrťapky.
-
Za medvídkem Pú do knihovny!
Oblíbenému pohádkovému medvídkovi je již 90 let! S dětmi z mateřské školy v Hronově – modré třídy (20.10.) a malými školáky ze ZŠ Hronov 1.A a 2.B ( 25.10.) jsme se vydali za do Stokorcového lesa za zvířecími kamarády medvídka Pú. Na památku si děti vyrobily knižní záložky, nebo si vybarvily omalovánku oblíbené pohádkové postavičky. Na závěr jsme shlédli pohádku o tom, jak Pú s kamarády hledali „púrátský poklad“.
MŠ Modrá třída ZŠ 1.A + 2.B
-
Večerníčky nejen z knížky
K naší radosti do knihovny chodí i předškoláčci, tentokrát jsme přivítali dvě třídy – v pondělí 17.10. zelenou třídu z MŠ Hronov a v úterý 18.10. třídu z MŠ Zbečník. Pohádkový program si pro děti přichystal Večerníček. Nejprve se dětem představil, aby zjistily, s kým mají tu čest a také je seznámil s knihovnou, aby věděly, kam vůbec přišly. Po krátkém úvodu Večerníček vzal děti na výpravu do svého světa, pomohl jim vyrobit papírové čepice, seznámil je s krásnými knihami, ve kterých jsou zapsány jeho pohádky a protože byly děti hodné, za odměnu jim pustil první večerníčkovskou pohádku O televizním stašidélku.
Na večerníčky přišli i předškoláci z MŠ Hronov červená a bílá třída (31.10. a 1. 11.)
MŠ Hronov červená + bílá třída MŠ Zelená třída a MŠ Zbečník
-
Beseda: ONDŘEJ SEKORA
Ve středu 12. října přišli do knihovny třeťáci ze Zbečníku. Deštivé dopoledne jsme si zpestřili povídáním o známém spisovateli a ilustrátorovi Ondřeji Sekorovi. Povídali jsme si o jeho životě a o tom, jak se dostal k novinařině a psaní knih pro děti a jak vlastně vznikla jeho nejznámější pohádková postavička Ferda Mravenec. S Ferdou jsme se vydali do mraveniště a přiblížili si život mravenců, jak vypadají, jak přichází na svět, jak žijí… Pan Sekora napsal ale i řadu dalších knih, jejichž hrdiny jsou nejen děti, ale i další zástupci říše zvířat – brouci, ptáci, psi a další. Na závěr si děti mohly všechny zmíněné knihy prohlédnout.
-
Madeira
V úterý 11. října jsme přivítali v naší knihovně dobře známou manželskou cestovatelskou dvojici Lenku a Václava Špillarovi, tentokrát s besedou na téma Madeira – ostrov věčného jara.
Vyprávění o cestě na tento krásný kus pevniny v Atlantském oceánu bylo doprovázeno promítáním fotografií a prokládáno vtipnými historkami z převážně pěšího putování napříč ostrovem.
MADEIRA bývá nazývána stále zeleným ostrovem, ostrovem věčného či stálého jara nebo také květináčem Atlantiku. Přesto že leží jen pár hodin letu od nás, příroda ostrova v mnohém připomíná vzdálené Havajské ostrovy. Říká se, že Madeira není na koupání, ale na koukání. A koukat tam tedy skutečně je na co! Je to velmi různorodý ostrůvek, plný nádherných scenerií, horských štítů, divokých zátok, kvetoucích zahrad, malebných městeček a stovek kilometrů turistických stezek napříč celým ostrovem, které často vedou podél důmyslných vodních kanálů zvaných levády. Navíc zde žijí velmi pohodoví, pracovití a přátelští lidé vítající turisty proslulým madeirským vínem!!!
-
Laboratoř šíleného vědce (10. října)
Tentokrát jsme v rámci Planety K proměnili knihovnu v pokusnou laboratoř. Nechali jsme se inspirovat řadou krásných naučných knih pro děti a vyzkoušeli si hned několik zajímavých chemických a fyzikálních experimentů – pěnovou sopku, provázkový telefon, kouzelné balónky, neviditelný inkoust a další. Na konci si děti rozpůjčovaly připravené knihy a budou prý v pokusech pokračovat doma. Za 14 dní připravujeme program Na stopě zločinu, děti si pro změnu vyzkouší práci detektivů.
-
Vyrábění ze starých knih
V rámci záchrany starých vyřazených knih před sběrnou papíru, jsme se pustily do vyrábění originálních knižních dekorací. Všechny zúčastněné dámy a slečny si domů na památku odnesly originální kousek. Sejdeme se opět za měsíc, první čtvrtek v měsíci (3. listopadu) a tentokrát si vyrobíme z knih krásné adventní svíce.
-
Beseda: Detektivní dobrodružství
Ve středu 5. října se děti ze 4. a 5. třídy ZŠ Zbečník seznámily s detektivní literaturou pro děti a mládež. Prohlédly si nejen knihy, ale hlavně si vyzkoušely roli detektivů na vlastní kůži. Během připravené hry se seznámily s různými kriminalistickými postupy a metodami, a samy se pokusily vyřešit zločin a odhalit pachatele. Do hry na detektivy se děti opravdu vžily a já doufám, že je to alespoň trochu motivuje ke čtení detektivních příběhů, kterých máme v knihovně spoustu.
Markéta Maršíková
-
PŘEDNÁŠKA ÁJURVÉDA
V úterý 4. října v podvečerních hodinách jsme v naší knihovně přivítali diplomovanou homeopatku, paní Kateřinu Hofmanovou z Náchoda s přednáškou „Ájurvéda – žití v harmonii a zdraví“. Paní Hofmanová se ájurvédou a homeopatií zabývá již více než 20 let a přišla nám, laické veřejnosti, přiblížit základy a filosofii tohoto medicínského systému.
Ájurvéda je celostní léčebný systém, který se vyvinul mezi mudrci dávné Indie přibližně před 6 000 let. Tento medicínský systém má několik aspektů, jimiž se odlišuje od jiných přístupů k péči o zdraví. Slovo „ajurvéda“ se skládá ze slov āyus – „život“ a veda – „znalost“ a překládá se jako „věda o životě“. Ajurvéda se zabývá prostředky pro zdravý život spolu s terapeutickými prostředky souvisejícími s s fyzickou, duševní, sociální a spirituální harmonií.
Ájurvéda se především spíše než na jednotlivé symptomy zaměřuje na dosažení a udržení rovnováhy našich životních energií. Ajurvéda je kompletní medicínský systém, který uznává, že naprosto veškerá inteligence a moudrost pramení z jednoho absolutního zdroje. Zdraví se projevuje požehnáním absolutna působícím skrze zákony přírody. Ajurvéda pomáhá přírodě podporováním harmonie mezi jedincem a přírodou prostřednictvím života v rovnováze podle přírodních zákonů.
Ájurvéda je považována za nejstarší a nejholističtější systém péče o zdraví. Podle ájurvédy je stabilní rovnováha tří základních energetických charakteristik – dóš -
Ájurvéda se zaměřuje na dynamické vyvažování životních energií -
Je dvacet pět vlastností, které se k dóšám vztahují:
1. VÁTA -
2. PITTA -
3. KAPHA -
Orgány a poruchy, které nejvíce souvisí s působností jednotlivých dóš jsou:
1. VÁTA -
2. PITTA -
3. KAPHA -
Ve vztahu k přírodě a k přírodním silám jsou dóši prostředníky mezi duchem a okolním světem:
1. VÁTA -
2. PITTA -
3. KAPHA -
-
Beseda: Příběhy ze Stokorcového lesa
V úterý 4. října do knihovny zavítaly děti z 1. a 2. třídy ZŠ Zbečník. Společně jsme se vydali na návštěvu do Stokorcového lesa. Seznámili jsme se s Kryštůfkem Robinem a jeho zvířecími kamarády. Povídali jsme si o tom, jak příběhy Medvídka Pú a jeho přátel spatřily světlo světa, a dva vybrané příběhy jsme si i přečetli. V jednom se děti naučily s Tygříkem skákat a vyzkoušely si jeho skákací překážkovou dráhu. Ve druhém jim Medvídek Pú vyprávěl o své nejoblíbenější hře, o pouštění klacíků po řece, a o tom, jak z toho vznikly klacíky medové. Jako upomínku na návštěvu Stokorcového lesa si děti vyrobily originální knižní záložky.
Markéta Maršíková