Hlavní nabídka
Proběhlé akce knihovny v roce 2008
České a polské děti v Knihovně města Police nad Metují
V knihovně na besedě
Den pro dětskou knihu 29.11.2008
Děti malují k výročí Karla Čapka
Poštovní známky pro Karla Čapka
Roboti v polské knihovně-
Na konci roku 2008…
Ve středu 12. listopadu jsme se vydali do nedaleké Police nad Metují. V rámci společného projektu U nás – spolupráce knihoven měst Hronov a Kudowa Zdroj jsme připravili program pro polské a české děti základních škol. První zastávkou bylo Muzeum stavebnice Merkur, které nadchlo všechny přítomné. Po prohlídce si děti mohly sestavit hračku dle své fantazie a bylo pro ně velice obtížné odejít. Dalším cílem byla nově zrekonstruovaná a vybavená polická knihovna. Naše kolegyně se ujaly programu, děti si vyslechly povídání i pohádku a nakonec si zazpívaly. Třetí částí společného dne byla exkurze do staré školy. Tam již čekal s poutavým výkladem pracovník Regionálního muzea v Náchodě Mgr. Jan Tůma. Děti si vyzkoušely sezení ve starých „škamnách“, pobavily je figury žáků i pana učitele. Taková třída by se některým dětem líbila i dnes, jen ta rákoska by asi nebyla příjemná…
V sobotu 29. listopadu se v oddělení pro děti a mládež sešly malé i větší děti. Den pro dětskou knihu jsme zaměřili na 70. výročí úmrtí spisovatele Karla Čapka. Vyprávění o jeho životě a obsáhlém díle doplnilo společné čtení z jeho Dášeňky, malování a zdobení perníčků.
Ve středu 10. prosince jsme se sešli s polskými kolegy v městské knihovně v Kudowě Zdroji v rámci našeho společného Projektu (viz výše). Předvánoční posezení obohatil zajímavý příspěvek pracovníka muzea lidové kultury ve Stroužném. Seznámil nás s tradicí polských Vánoc a při společném ulamování chleba jsme si popřáli do nového roku. Poté jsme odjeli do hodinu vzdáleného města Zabkowice Slaskie. Tady jsme navštívili malou továrničku na výrobu vánočních ozdob, prohlédli si nádhernou expozici a zakoupili křehké výrobky.
V městské knihovně, umístěné spolu s úřadem města v impozantní budově na náměstí, nás čekalo další setkání s knihovnickými kolegy. Po prohlídce zachovalých historických sálů a všech oddělení knihovny jsme zasedli ke společné besedě. Téma knihovna a knihovnické povolání vymazalo jazykové bariéry a my jsme odjížděli bohatší o další přátelská setkání.
V první polovině roku 2009 (květen) nás čeká již potřetí (1992, 1997) stěhování z důvodu rekonstrukce, na kterou získalo Město Hronov prostředky z fondů Evropské unie.
Informace o jednotlivých fázích náročné akce včas najdete na našich webových stránkách, v Hronovských listech a dalších médiích.
Vážíme si všech svých malých i dospělých čtenářů a dalších návštěvníků, pro které je kniha a vzdělávání důležitou součástí profesního i osobního života.
Budeme se na vás těšit i v roce následujícím a doufáme, že nepříjemnosti spojené se stěhováním (uzavření provozu na cca 3 měsíce) vás neodradí od dalších návštěv vaší knihovny.
Den pro dětskou knihu
Příběh Karla Čapka
S Karlem Čapkem a Dášeňkou
Do knihovny přišli čerti
Setkání bez hranic
Pohádková krása vánočních ozdob
Ruční malování vánočních ozdob
Křesla pro knihovnice v Žabkovicích
Vánoce u polských kolegů
Před knihovnou v Žabkovicích
Knihovnické podzimní střípky…
Říjen byl zaplněn řadou akcí, o kterých jsme vás informovali v předešlých aktualitách. V Týdnu knihoven se u nás nahlas četlo, veřejnost zajímalo naše „zákulisí", hojně navštívená burza knih pokračuje i v listopadu. Přednáška manželů Špillarových nás zavedla do daleké Austrálie, překrásná fotodokumentace nám dala na chvíli zapomenout na naše sychravé podzimní počasí. Děti v rámci ankety „Rodinné stříbro“ donesly do knihovny soukromé knižní poklady, které se dědí z generace na generaci.
S Dr. Evou Koudelkovou, PhDr. Jaroslavem Šůlou CSc., a PhDr. Ladislavem Hladkým CSc., jsme listovali knihou historických regionálních povídek Za vlast a císařovnu. Příběhy Aloise Jiráska z doby slezských válek vyšly v nakladatelství Bor v nové úpravě se zajímavými ilustracemi Petra Korunky. Spolu s dalšími tituly si knihu můžete u nás zakoupit.
Po celý měsíc navštěvovali knihovnu žáci Základní a mateřské školy a studenti Hotelové školy. Při přednáškách a besedách získávali informace o našich službách, informačních technologiích a regionálních autorech.
Ve čtvrtek 6. listopadu vás v 17, 30 zavede Ondřej Valášek do světa hor. Svoji přednášku nazval Horská rapsodie, aneb od Alp po Kavkaz. Vstupné 30,-
Dvanáctiletá spolupráce s polskou knihovnou v Kudowě Zdroji přinesla výsledek v podobě získání grantu, o který se na jaře letošního roku ucházela města Hronov a Kudowa Zdroj. Společný projekt nese název U nás
Podle společného harmonogramu navštíví 12. listopadu 2008 polské a české děti muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují. Prohlédnou si také zrekonstruované prostory Pellyho domu včetně nové městské knihovny a interiér staré školy z roku 1785.
Od pondělí 24. listopadu zavoní knihovnou perník. Voňavé čerty, Mikuláše, vánoční perníčky, dekorativní svíčky, nostalgické obrázky, knihy a další malé milé drobnosti si u nás můžete prohlédnout a zakoupit až do Vánoc.
Celostátní akci Den pro dětskou knihu připravuje již podruhé SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků) dle nápadu knihovníků z Děčína, zapojuje se i hronovská knihovna.
První adventní sobotu 29. listopadu se v knihovně sejdou děti, rodiče i prarodiče. Při společném čtení a kreslení si připomeneme dílo bratří Čapků.
Pár týdnů nás dělí od konce roku 2008. Sváteční dny volna můžete doplnit návštěvou knihovny, kde zůstává provoz téměř nezměněn:
Otevřeno bude v obvyklou provozní dobu do 30.12. včetně soboty 27.12.2008.
Uzavřeno bude pouze dětské oddělení a to 29. a 30.12.2008.
Běžný provoz oddělení pro dospělé bude obnoven v sobotu 3. ledna 2009.
Výstava „Stříbro hronovské knihovny“, Velké říjnové společné čtení 6.10.2008, Přednáška „Austrálie“ Lenky a Václava Špillarových, Výstava k výročí Karla Čapka v polské knihovně Kudowa Zdroj, Česko čte Čapka (70. výročí úmrtí Karla Čapka), Velké říjnové společné čtení v polské knihovně (Dášeňka Karla Čapka), Výstava výtvarných prací českých dětí v polské knihovně, Příprava společných akcí polské a české knihovny (Kudowa Zdroj, Hronov), Za vlast a císařovnu“, přednáška o knize historických povídek A. Jiráska, „Za vlast a císařovnu“, přednáška o knize historických povídek A. Jiráska, Služby knihovny, informatika – přednášky pro studenty Hotelové školy", Sladká odměna od Hotelové školy, Na besedě v oddělení pro děti a mládež.
Nudu nechme králům, aneb co s načatým podzimem…
Po prázdninách a dovolené jsme se vrátili k zaběhnutému životnímu rytmu. Podzim je tady a zima před námi. Je čas myslet na to, jak co nejlépe využít dlouhé večery v teple našich domovů. Přijměte naše pozvání a vyberte si z naší nabídky.
Městská knihovna byla v provozu po celé uplynulé léto kromě sobot a zkráceného provozu v oddělení pro děti a mládež. Akvizice knih nebyla přerušena a do fondu knihovny přibyla celá řada nových a zajímavých knih – což si ostatně můžete vyhledat v našem elektronickém katalogu on-
Byla provedena rozsáhlá aktualizace fondu obou oddělení včetně depozitářů.
Týden knihoven ČR 2008 proběhne v českých knihovnách od 6. do 11. října, tentokrát ve znamení „knihovnického stříbra" a my se tradičně zúčastníme.
Burza knih a časopisů bude zahájena v pondělí 6. října. Přístupná bude po celý měsíc, v případě zájmu ještě v listopadu. Ceny jako vždy velmi lákavé.
Stříbro hronovské knihovny. Tak jsme nazvali výstavu knih, které se běžně domů nepůjčují a mají své místo v oddělení regionální literatury a v příruční knihovně BIS.
Výstavu Jsme hraví a soutěživí si můžete prohlédnout v knihovnickém týdnu v oddělení pro děti a mládež. Mapuje desetiletí našich soutěží pro české a polské děti.
Velké říjnové společné čtení (VŘSČ) proběhne v hronovské knihovně v pondělí 6. října.
Letos je četba zaměřena k 70. výročí předčasného úmrtí Karla Čapka (1890-
Anketa pro děti, nazvaná Rodinné stříbro, nám přinese odpověď na otázku, co se čte v rodinách našich dětských čtenářů a jaké poklady skrývají soukromé knihovny…
Amnestii (prominutí sankčních poplatků) a roční registraci pro nové čtenáře zdarma můžete využít od 6. do 11. říjnav obou odděleních knihovny.
Den otevřených dveří 9. října je určen široké veřejnosti. Knihovnické „zákulisí" je zajímavé a vy se můžete v tento denod 8,30 – 17,30 podívat i do dveří, kam je běžně vstup zakázán. O náležitý výklad se postarají knihovnice.
Na 1 hodinu zdarma bude zpřístupněn internet v obou našich odděleních od 6. do 11. 10.
Přednáška Lenky a Václava Špillarových Austrálie, aneb pouští a pralesem, začíná ve čtvrtek 16. října v 17,30 hodin v oddělení pro dospělé. Jako obvykle bude poutavé vyprávění doplněno barevnou dokumentací. Vstupné 30,-
Ve stejnou dobu začne ve čtvrtek 23. října přednáška Dr. Evy Koudelkové.
Alois Jirásek: Za vlast a císařovnu. Takový název nesou autorkou upravené Jiráskovy povídky. Součástí přednášky bude autogramiáda a prodej knihy. Vstupné 30,-
V září jsme zpřístupnili na našich webových stránkách (
K výročí Karla Čapka uspořádala Městská knihovna v Dobříši setkání knihovníků. Po absolvování pečlivě připraveného programu v knihovně se knihovníci vydali do letního sídla manželů Olgy a Karla ve Strži. Nyní je zde Památník Karla Čapka, včetně zachovalého inventáře. Zajímavé akce se za hronovské knihovnice zúčastnila paní Hana Nejedlá.
O dalších našich aktivitách včetně chystané rekonstrukce knihovny v roce 2009 vás budeme pravidelně informovat.
Letní dům Olgy a Karla Na Strži Knihovníci Na Strži
Zahradní veranda Na Strži Interiér Na Strži
Památník Karla Čapka Na Strži Knihovna v Dobříši
Již počtvrté jsme v městské knihovně pasovali prvňáčky z Hronova a Velkého Poříčí na malé čtenáře-
Akt pasování proběhl za přítomnosti vládce Krkonoš
Slavnostních chvil se zúčastnilo i šest nejlepších malých čtenářek z Kudowy-
V pondělí 9. června 2008 se v knihovně města Slatiňany uskutečnilo setkání dětí a knihovnic. S Hanou Rýglovou, Šárkou Seifertovou, Tomášem Dubou a Michalem Kábrtem se tam vydala také Hana Nejedlá, pracovnice oddělení pro děti a mládež hronovské knihovny. Výlet byl dětem odměnou za jejich účast v cestopisné soutěži „Z Čech až na konec světa…“
V červnu se do knihovny vypravily děti 1. – 5. tříd Základních škol ve Velkém Dřevíči a Velkém Poříčí a kromě zajímavého povídání, čtení a vyprávění se seznámily s jejím provozem a službami.
Upozorňujeme čtenářskou veřejnost na letní provoz městské knihovny:
V červenci a srpnu bude knihovna otevřena v obvyklou dobu. Uzavřena bude pouze o sobotách. Sobotní provoz zahájíme 6. září 2008.
Oddělení pro děti a mládež bude v červenci a srpnu otevřeno vždy v úterý a čtvrtek od 12,30 – 16,00 hodin.
Vzhledem k častým letním bouřkám je každý den po skončení provozu vypínána do druhého dne počítačová síť knihovny. Vstup do elektronického katalogu knih on-
Všem svým čtenářům a ostatním návštěvníkům přejeme krásné léto plné slunce, koupání, houbaření, čtení, cestování i lenošení. Budeme se na vás těšit s novými knihami a všemi našimi službami.
A jsou z nás čtenáři
Krakonoš a pasování na čtenáře
Přijely k nám polské čtenářky
základní škola Velký Dřevíč v knihovně
základní škola Velké Poříčí v knihovně
Cesta z města…aneb Setkání českých a polských dětí v Maternici v pátek 25. dubna 2008
Na třicet školáků ve věku 8 – 11 let z partnerských měst Hronov a Kudowa-
"Z Čech až na konec světa, aneb Cesta tam a zase zpátky…"
(vyhodnocení literární a výtvarné-
Přes třicet dobrodruhů 2. stupně Základní školy v Hronově vycestovalo ve středu 14. května
2008 z knihovny Egona Hostovského: do zemí splněných přání, napříč kontinenty, po stopách našich předků…
Nejdelší cestu po zemi si naplánovala a uskutečnila Hana Rýglová, která dorazila s přáteli až k posvátnému místu Machu Picchu. Její spolužačka Aneta Šolínová si vybrala zájezd za pyramidami, do Egypta. O prázdninovém putování s rodiči po Chorvatsku
Výkresy žáků, většina s motivy horkovzdušných balónů vznášejících se vysoko nad mraky v různých částech světa, jsou k nahlédnutí v půjčovně knih pro děti a mládež.
Jan Kratochvíl (8.A.) zvítězil s koláží UFO, gratulujeme!
Paní Oksana Tsiporenko ze Základní umělecké školy v Hronově nám s velkou ochotou výtvarné práce zhodnotila a navrhla pro mladé soutěžící diplomy.
Cestování a vyprávění nám uteklo jako voda. Během vyhodnocení soutěže jsme si společně připomněli také Karla Čapka jako cestovatele a jeho letošní 70. výročí úmrtí.
Děkujeme vedení ZŠ v Hronově a pedagogickému sboru, konkrétně paní učitelce Janě Česenkové za dobrou spolupráci, mládeži popřejme hodně životního optimismu a úspěchů.
Pasování čtenářů v knihovně.
Jako každým rokem budeme i my pasovat naše malé čtenáře-
Cesta z města -
Výtvarná soutěž – vyhodnocení 14.5.2008
Noc s Andersenem POPRVÉ
První Noc s Andersenem v hronovské knihovně jsme zahájili v pátek 28.3. v 18 hodin sváteční „hymnou“. Patnáct dětí od 8-
Při čtení Pošťácké pohádky Karla Čapka mezi nás přišel pošťák Kolbaba a rozdal dětem dětské obrázkové časopisy. Posloužily jako základní materiál při vlastnoruční výrobě knihy, (Moje 1. obrázková knížka) kterou každé dítě ztvárnilo podle své fantazie.
Dobrou náladu zajistili dva mladí kytaristé, kteří nás hudbou a zpěvem provázeli po celou „andersenovskou noc“. Po výrobě knih jsme se všichni s barevnými, svépomocí vyrobenými lucerničkami, odebrali do městského parku, k našemu stromečku pohádek. Mezi stromy se zjevil duch Hanse Christiana Andersena, k němuž se přidal další kolega, také z říše duchů. Následovala noční honička za světélky, která děti příjemně zahřála. K dalším úkolům patřilo vyhledání pokladu: pod stromkem pohádkovníkem se našel pytlík plný zlatých dukátů. Ty byly spravedlivě rozdány všem účastníkům. I tady, pod hvězdami, jsme si s chutí zahráli a zazpívali. Po návratu do knihovny se děti vrhly na zdobení dortů, aby si připomněly pohádku Josefa Čapka O pejskovi a kočičce
Navrch přišla čokoládová poleva a pak děti zdobily korpusy marcipánovou hmotou, ze které tvořily růžičky, figurky a všelijaké ornamenty. S velkou chutí pak svá díla ochutnávaly a dostalo se i na pana pošťáka, oba duchy i kytaristy. Při společném čtení pohádky pana Andersena Princezna na hrášku se děti chystaly na svou první noc v knihovně. Ještě dlouho bylo slyšet chichotání, šeptání a mumlání, ale pak se nad všemi konečně rozprostřela nádherná pohádková noc…
Byla pro nás až příliš krátká, tak rychle uběhla při všem tom čtení, povídání, vyrábění, hraní a zpívání. U báječné snídaně jsme byli tak trochu za mátohy, ale podle ohlasů a našich vlastních pocitů se naše noční „premiéra“ opravdu vydařila. Dětem nechybělo ani tolik jinými knihovnami propagované chatování. Nějak na ně nezbyl čas. Když jsme krátce nahlédli do vzkazů, které si děti z České republiky, Slovenska a Polska v noci posílaly, vynecháme i do budoucna tuto podivnou náhradu poctivě připraveného programu.
Pro nás byla naše první Noc s Andersenem především o čtení a knihách a ty další budou ve stejném znamení – vzájemné komunikaci o něčem a o někom.
Jaroslava Vítová
Noc s Andersenem -
Velikonoce v polské knihovně -
„Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl.“
(Česká pranostika)
První jarní měsíc je pro knihovníky již tradičně ve znamení knih a sítě internetu. Obojí se vzájemně doplňuje a dá se využívat každým, kdo chce být vzdělaný a informovaný.
Jednou z aktivit pořádaných knihovnami pro nejmladší čtenáře je Noc s Andersenem, která vznikla zásluhou nadšených kolegyň v uherskohradišťské knihovně v roce 2000. Postupně se přidaly další knihovny: kromě Čech také knihovny na Slovensku a Polsku.
Dnešní způsob života četbě moc nepřeje, děti vysedávají před monitory televizí a počítačů a stávají se pasivními konzumenty všeho, co jim program nabízí. Je to bohužel patrné v jejich komunikaci: chybí schopnost vyjadřovat se, chybí slovní zásoba. Tam, kde čtou rodiče, či prarodiče, nemají děti problémy. Osobní vzor v předčítání je jednou z cest, jak rozvíjet budoucí čtenářské návyky a na to sází knihovny, které každý rok chystají „čtivý“ program.
Letos se k celostátní akci připojuje i hronovská knihovna ve spolupráci s domem dětí Domino: v noci z 28. březnaspolečně přivítáme malé nocležníky, které čeká noční knihovnické dobrodružství. I naše polská partnerská knihovna (Kudowa-
Na milovníky knih čeká od 1. března Burza knih a časopisů. Po celý měsíc (v případě zájmu i v dubnu) si může každý „zalovit" v krabicích a za malý peníz si odnést dobrý úlovek. Burza bude přístupná v provozních hodinách oddělení pro dospělé.
Pro děti již běží cestopisná soutěž „Z Čech až na konec světa." Literární a výtvarné práce budou po vyhodnocení vystaveny ve vstupním prostoru knihovny.
Internet poskytuje knihovna půl hodiny zdarma již čtvrtý rok. V březnu můžete být připojeni celou hodinu zdarma.Pokud se letos chcete stát čtenáři knihovny, získáte členství na 1 rok zdarma v obou odděleních knihovny. V celostátní akci Týden čtení od 10. do 15. 3. čteme s dětmi z díla Karla Čapka, od jehož smrti uplyne v prosinci 70 let.
Velikonoční prodejní výstavka jarně zdobených perníčků, velikonočních kraslic a dekorativních svíček je pro vás přichystána od 10. března v půjčovně pro dospělé. V prodeji stále jsou knihy regionálních autorů včetně knihy Martina Štolla Jan Špáta.
Jaro je sice nedaleko, ale večery jsou ještě zimní a dlouhé. Tady je inspirace pro jejich příjemné a užitečné ukrácení:
Oddělení odborné literatury vám nabízí návody pro kutily domácí, průvodce po všech zemích světa, cestopisy, kuchařské knihy a publikace o zahradě a květinách. Najdete u nás příručky pro práci s počítačem, s nimi se rychle vyznáte v internetu, s jinými zvládnete cizí jazyky. Biografie osobností vás zanesou do pomíjivého světa slávy, v oddělení sportu si rovněž přijdete na své a vaše tělo bude na jaře krásně štíhlé a fit. Vybrat si můžete z 50 titulů periodik zájmových i společenských, nechybí denní tisk. Čekají na vás stovky příběhů minulých, současných i budoucích na stránkách románů, povídek, detektivních a dobrodružných příběhů. Ani děti u nás nepřijdou zkrátka: pro školní potřeby a různé zájmy tady každé najde tu svoji knihu. V popředí nabídky je meziknihovní výpůjční služba, internet, kopírování, skenování, vstup do elektronického katalogu našeho fondu, rezervování dokumentů, bibliografické a faktografické služby. K dispozici je vám kancelářský program office, (word, excel) ve kterém zde můžete nerušeně pracovat.
Přijďte do knihovny, poradíme vám. Jsme tady pro vaši spokojenost.
Jaroslava Vítová
Děti vystřihují jaro
Na návštěvě v polském skanzenu lidové kultury
Děti z mateřské školy v knihovně
Děti z Velkého Poříčí v knihovně-
Týden čtení-
Velikonoční prodejní výstava