Hlavní nabídka
číslo stránky:
Proběhlé akce knihovny v roce 2016
Výprava na tajné místo aneb Zahrada (Jiří Trnka)
2. a 3. třída ZŠ Zbečník
( 18 dětí + pí. učitelka Šretrová)
8. března nás navštívila 2. a 3. třída ze ZŠ Zbečník. Společně s knihou Zahrada od Jiřího Trnky jsme se s dětmi vydali na dobrodružnou výpravu na tajné místo. Odhalili jsme, co se skrývá za starými rozvrzanými vrátky. Během čtení a her děti prozkoumávaly fantastická tajemství opuštěné zahrady, seznámily se s nevrlým kocourem, hodným trpaslíkem i s velmi sečtělou velrybou. Co dalšího zahrada ukrývá? To už v knize musí objevit samy.
Markéta Maršíková
-
Válka očima dětí
5. třída ZŠ Zbečník
(7 dětí + pí. učitelka Odvářková)
První březnový den nás navštívila 5. třída ze ZŠ Zbečník. Děti se ve škole učily o 2. světové válce a při té příležitosti také přišly na besedu „Válka očima dětí“ do naší knihovny. Povídali jsme si o tom, co je to válka, proč lidé válčí a jak válka ovlivňuje životy lidí a hlavně dětí? Ponořili jsme se do příběhu malé Duni, která během války žila s rodiči v Paříži. Jak válka nečekaně vstoupila do jejího života? Jak jí vnímala svýma dětskýma očima? A jak její každodenní život ovlivnil fakt, že byla židovka? Představili jsme si stručně i další knihy s dětskými příběhy z období druhé světové války a také různé encyklopedie, kde se dají čerpat i faktografické informace.
Markéta Maršíková
-
Co bychom měli vědět o duševním vlastnictví
Ve čtvrtek 25. února se konala beseda „Co bychom měli vědět o duševním vlastnictví“, na které nám přednášel hronovský rodák Ing. Josef Zima – expert na autorské a průmyslové právo v praxi a bývalý předseda AriD (Asociace rozvoje invencí a duševního vlastnictví se sídlem v Hradci Králové).
Duševním vlastnictvím se rozumějí výhradní práva k nakládání s díly, vynálezy a jinými nehmotnými výsledky procesu lidské tvořivosti, zkoumání a myšlení.
Ing. Zima se ve své přednášce zaměřil především na základní dokumenty k ochraně nových technických řešení – patenty a užitné vzory, průmyslové vzory a ochranné známky a s tím související patentové databáze a vytváření patentových rešerší. A dále krátce zmínil např. licenční smlouvy, školní díla a kolektivní správu autorských práv (divadelní, literární, audiovizuální agenturu DILIA, Ochranný svaz autorský OSA nebo INTEGRAM -
Jana Polejová
-
Beseda na téma: REKLAMA
Většinou to bývá tak, že děti za námi chodí do knihovny, tentokrát jsem ale udělala výjimku a vydala se já za dětmi do školy. Konkrétně jsem na pozvání pana učitele Nývlta navštívila 7. třídu při hodině občanské výchovy a s žáky jsme se pustili do debaty na téma reklama. Jaká být má a nemá? Jak se reklama vyvíjela? Kde všude se s ní dnes setkáváme? A jak nás reklama ovlivňuje? Co dělat pro to, abychom se nenechali reklamou zmanipulovat? O tom všem byla řeč, podívali jsme se na nějaké velmi zdařilé reklamy a žáci zkusili vymyslet i své vlastní. Nakonec jsme se seznámili s časopisem pro spotřebitele D-
Mgr. Markéta Maršíková
-
LUCINKA A SVĚT KOLEM NÍ
Ve středu 24. 2. do knihovny zavítaly děti ze žluté třídy MŠ Hronov, v letošním školním roce již podruhé. Tentokrát jsme si společně četli z jedné krásné knížky – Knížky pro Lucinku od Mileny Lukešové. Příběh malé holčičky a jejího kocourka Dominika jistě uchvátí každého předškoláčka, neboť Lucinka prožívá přesně ty samé věci, jako každé jiné malé dítě. Společně s Lucinkou jsme ráno vstali, vydali se do školky, kde jsme strávili den. Odpoledne nás vyzvedla maminka a pak jsme jeli s tatínkem na ryby a tak dále až do večera. Během příběhu si děti zopakovaly vše, co se učí ve školce – části lidského těla, oblékání, ranní hygiena, základní dopraví pravidla, jaká existují povolání nebo třeba co ví o zvířátkách. Na závěr si děti mohly zalistovat v připravených knihách na již zmíněná témata.
Mgr. Markéta Maršíková
-
Jarní prázdniny v knihovně
I během jarních prázdnin bylo v knihovně živo, v pátek 12. února proběhly hned 2 akce pro děti – Valentýnský den a Duhová párty.
Valentýnský den pořádalo pro školní děti DDM Domino. Než se ale děti pustily do her, tvoření a bruslení, přišly se na chvíli podívat k nám do knihovny. Společně jsme si povídali o původu svátku a tradičních zvycích, vyplnili si valentýnskou křížovku a přečetli pohádku O zamilovaném strašidýlku.
Chvíli poté se v knihovně začaly scházet předškolní děti v doprovodu maminek na Duhovou párty. Během dvouhodinového programu jsme si užili spoustu zábavy -
-
Martin Adámek: „Na kole přes Rumunsko do Bosny“ 2. část
Ve středu 10. února v 17h jsme v naší knihovně opět přivítali cyklocestovatele Martina Adámka s cestopisným promítáním „Na kole přes Rumunsko do Bosny“.
Druhá část vyprávění (vzhledem k obsáhlosti materiálů, které z tohoto cestování nastřádal, rozdělil na dvě části) začínala na bosensko-
Cesta, kterou uskutečnil v roce 2007 trvala 49 dní a ujel 3565 kilometrů.
-
Čteme spolu – Zahrada
Podvečer 25. ledna jsme se s dětmi opět sešli ke společnému čtení a představili si knihu Zahrada od Jiřího Trnky -
-
Filipíny
V úterý 19. ledna v podvečer jsme v knihovně přivítali Mgr. Jaroslava Jiráska s cestopisným vyprávěním a promítáním „Filipíny – země sedmi tisíc ostrovů“.
Sedmičlenná výprava strávila dobrodružným putováním 3 týdny ( leden – únor 2015).
Po příletu do Manily se vydali na jižní ostrov Mindanao, kde vystoupali tropickým lesem na nejvyšší horu Filipín Mt. Apo ( 2957 m. n.m.); cesta na vrchol a zpět do civilizace zabrala 3 dny. Následoval přelet na ostrov Cebu, který se pyšní památkami na filipínskou historii, je také proslulý tím, že sem v roce 1521 připlul F. Magalhaes. Další zastávkou byl ostrov Palawan, zde se plavili po podzemní řece a poté se potápěli mezi korály u Bacuitských ostrovů. Poslední cestovatelská zastávka před návratem do Manily byla na ostrově Luzon v okolí obce Banaue, kde putovali bizarní horskou krajinou pokrytou tisícovkami terasových rýžových políček.
-
Pohádková středa pro nejmenší
Dopoledne 13. ledna se knihovna opět otevřela pro naše nejmenší čtenáře, tentokrát v duchu zimy. Děti si prohlédly nové knihy a leporela a ty nejhezčí knížky se zimní tématikou. Společně jsme vytvořili velkého papírového sněhuláka, natrénovali si pár zimních říkadel a přečetli pohádku o Krtečkovi. Domů si každý odnesl malou zimní omalovánku s básničkou.