v roce 2015 - mestska knihovna egona hostovskeho

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

v roce 2015

Akce knihovny > Proběhlé akce

číslo stránky:
         Proběhlé akce knihovny v roce 2015

Vánoční besídka v knihovně (22.12. 2015 od 17:00)
 Celý adventní čas jsme zakončili slavnostně vánoční besídkou. Chvíli jsme si povídali o Vánocích kdysi a dnes, o vánočních zvycích a tradicích u nás a ve světě. Prohlédli jsme si nové vánoční knížky a z jedné z nich (O pejskovi a kočičce - Jak slavili Vánoce) jsme si přečetli malou ukázku. Poté se děti rozběhly do všech koutů knihovny a za poslechu tradičních koled se pustily do kreativní činnosti, prohlížení knížek a vánočních zvyků. Během programu dětem vyhládlo, takže si moc pochutnaly na cukroví a vánočním punči. Na úplný závěr jsme u stromečku vyslovili svá vánoční přání a zapálili si prskavky.
Účast na vánoční besídce byla úžasná - 25 dětí a 14 dospělých. Velmi děkuji Natálce Chráskové za pomoc s realizací programu, jako Santova pomocnice byla úžasná a při tak velké účasti nám s dětmi opravdu moc pomohla.
Co dodat, není nic hezčího, než knihovna plná dětí :-) Ráda bych všem poděkovala za přízeň knihovně a doufám, že se budeme setkávat i v novém roce.

Markéta Maršíková---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Advent v knihovně
 Čekání na Vánoce jsme si v knihovně krátili zábavným programem. Pro děti byla během prosince připravená velká adventní soutěž, na každý den nová soutěžní otázka. Do soutěže se zapojilo 69 dětí a odevzdaly celkem 198 soutěžních odpovědí.  Poslední den před prázdninami bylo vylosováno 10 výherců, na každého z nich pod stromečkem čekal malý dárek.
Když se zrovna nesoutěžilo, mohly si děti vyrobit originální papírové ozdoby na stromeček nebo si prohlédnout vystavené knihy s vánoční tématikou - nejen kouzelné vánoční příběhy, ale třeba i knihy o originálním balení dárků, výrobě vánočních přání apod.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Přednáška Lesní školky

Ve čtvrtek 10. prosince se v dopoledních hodinách u nás v knihovně uskutečnila Beseda o lesních školkách. Pořádajícími bylo sdružení Mateřídouška, jež je zároveň lesním klubem v Hronově, který zde plánuje lesní školku založit. Jejich hosty byly zakladatelky lesní školky Trutnov – Ostrov přírody a zakladatelka lesní školky Vrchlabí. Beseda se nesla ve velmi přátelském duchu předávání zkušeností již fungujících lesních školek a mnohých zajímavých otázek z řad maminek a žen, které na přednášku zavítaly. Založení lesní školky v Hronově bylo veřejností vnímáno velmi pozitivně, neboť se všichni zúčastnění shodovali na tom, jak je velmi důležité navracet děti pobytem venku ke všem přírodním podnětům, naučit se s nimi zacházet, vnímat je a žít jak v souladu s nimi, tak sami se sebou a zároveň ve skupině dětí společně s průvodci – chcete-li s učiteli lesních školek.


Za pořádající lesní klub Hronov – Jana Píšová, Jana Lepšová
Lesní školka Trutnov – Ostrov přírody – Mgr. Jitka Mertlíková, Mgr. Terezie Mertlíková
Lesní školka Vrchlabí – Lenka Lukášková


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Narozeniny plyšového medvídka v kudowské knihovně

 V pátek 27.listopadu odpoledne jsme s dětmi z Hronova a Náchoda navštívily partnerskou knihovnu v Kudowě Zdrój, kde se slavily 100. narozeniny plyšového medvídka. Pro děti byl připravený nádherný program plný tancování a povídání o medvídcích. Děti ze sladkostí vyrobily krajinu pro medvídky, takový malý Stokorcový les, vytvořily medvídkovi narozeninové přání a nakonec snědly narozeninový dort a vypily bylinkový čaj s medem.
Děkujeme kudowské knihovně za pozvání.


M. Maršíková


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Martin Adámek_na kole přes Rumunsko do Bosny
 Ve středu 25. listopadu 2015 v podvečerních hodinách jsme v naší knihovně přivítali cyklocestovatele Martina Adámka s cestopisným promítáním a vyprávěním
„Na kole přes Rumunsko do Bosny“. Cesta, kterou uskutečnil v roce 2007 trvala 49 dní a ujel 3565 kilometrů.
Martin Adámek – náchodský cestovatel, který na svých cestách putoval na trekovém kole, lehokole, koloběžce a dokonce i proslulým historickým československým mikrobusem Škodou 1203, nás tentokrát svou dia show provedl trasou z Náchoda, přes jižní Slovensko Komárnem do Maďarska, přes rumunské hory a nádhernou krajinou polí a luk až do Srbska
a Černé Hory. Promítání doplňoval zážitky z cesty, z nocování ve stanu i pod širákem, ze  setkáních s místními lidmi. Poukázal na jemu velmi blízké technické a architektonické kuriozity. Pro zpestření zarecitoval i báseň napsanou „na trase“.
 Vzhledem k obsáhlosti materiálů, které z tohoto cestování nastřádal, rozdělil vyprávění na dvě části. Na druhou část, která bude začínat v Bosně, poté povede přes Chorvatsko a Rakousko zpátky do Náchoda se můžete těšit již 10. února 2016 opět od 17h v naší knihovně.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Čteme rádi – Čteme spolu
23. listopadu, od 17h.

V pondělní podvečer se v knihovně sešli malí čtenáři, kteří se zapojili do projektu na podporu čtenářství Škola naruby. Pochlubili se knihami, které přečetli a které se jim líbily. Prohlédli jsme si nové knihy a zahráli jsme si hru s pohádkovými postavami. A protože byl měsíc vlaštovek, povídali jsme si také o vlaštovkách, přečetli si jednu vlaštovčí pohádku a nakonec si pár papírových vlaštovek poskládali. Některé slečny se pustily dokonce do skládání krásných origami pávů.

M. Maršíková---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zlatý vlak - válečná záhada
Záhada zmizelého vlaku nacistů hýbala médii v ČR i v Polsku ve druhé polovině srpna a celé září, proto jsme na toto aktuální téma zařadili ve středu 11.11. 2015 od 17.30 přednášku spisovatele Milana Zachy Kučery (autora bestselleru Největší tajemství Třetí říše)  Zlatý vlak – válečná záhada.
Dva muži, Polák a Němec, v srpnu informovali úřady o nálezu legendárního pancéřovaného 150 metrů dlouhého vlaku, který údajně zmizel na konci války na cestě z Wroclawi do Walbrzychu a měl převážet zlato a cennosti maďarských židů z trezoru centrální banky z obleženého Breslau (Wroclawi) do Berlína. Hledači pokladů se domnívají, že by mohl být v některé z podzemních štol rozsáhlého komplexu Riese, jenž v okolí Walbrzychu vznikl během války. "Zlatá horečka" ještě zesílila poté, co náměstek ministra kultury a generální inspektor historických památek Piotr Žuchowski prohlásil, že si je po shlédnutí snímků z radaru na 99 procent jist, že záhadný vlak s nacistickým zlatem skutečně existuje.
Hlavním obsahem besedy bylo nastínit divákům, co se vlastně kolem ztraceného vlaku od „údajného nálezu“ výše zmíněné dvojice hledačů pokladů všechno stalo. Jak reagovaly úřady místní samosprávy, jak se do celé věci vložilo ministerstvo kultury, přes manévry armády, záhadný požár v lokalitě km 65,1, až po úplné hermetické uzavření oblasti možného výskytu vlaku.
Co ve ztraceném vlaku bylo je stále předmětem několika hypotéz – od 300 tun zlata z banky ve Wroclawi (tehdy Breslau) až po tajné či chemické zbraně hitlerovy armády.
Následující týdny nám možná napoví více. Milan Zacha Kučera se opět projevil jako nadaný vypravěč – záhadolog, který dokáže diváky zaujmout. Díky němu byla knihovna zaplněná do téměř posledního místa, ale stejně jeden divák musel sedět na stole v další místnosti. Došly židle, to se autorovi stalo též ve Štěchovicích.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


HALLOWEENSKÉ STRAŠIDLENÍ (6. listopadu)
Páteční podvečer se knihovna proměnila v království strašidel, bájných stvoření a pohádkových postav. Od 16.00 probíhal program pro nejmenší děti – pohádkové čtení se strašidýlky. Hodná čarodějka dětem představila sebe a své kamarády z pohádkové říše a také spoustu knih o čarodějkách, dracích, vílách, skřítcích, strašidlech a jiných bájných bytostech. Blíže jsme si představili novou knihu s nádhernými ilustracemi Jak vyzrát na duchy. Při společném čtení děti zjistily, že strašidel se bát nemusí, když ví, jak na ně vyzrát. Na závěr pro ně byla připravená malá strašidelná stezka – čarodějnická kuchyně, upírská laboratoř a duchařská herna.
Po programu v knihovně mohly děti zamířit do halloweenské dílničky, která probíhala souběžně od 16.00 do 18.00 pod vedením Jany Morávkové z Domina, a vyrobit si nějaký strašidelný suvenýr nebo si nechat namalovat děsivou masku na obličej.
Od 17.00 v knihovně vypukl děsivý rej. Přilétla strašidla, čarodějnice, kostlivci a upíři nejen ze všech koutů Hronova a okolí, ale dokonce dorazila i početná strašidelná návštěva z Kudowy Zdroj. Společně jsme zavzpomínali na původ a tradice svátků, které se slaví na přelomu října a listopadu – Halloween, Slavnost Všech svatých, Dušičky. Pro navození té správné atmosféry jsme se pustili do hororové literatury, přečetli jsme si ukázky z povídkové knihy Zuby nehty a pár moderních legend z knihy Černá sanitka.
 Koho neodradilo děsuplné čtení a měl stále dost odvahy, vydal se v 18.00 na strašidelnou stezku. Cestou musel projít řadu stanovišť, která byla střežená děsivými postavami a splnit hrůzostrašné úkoly. Kdo strachy neutekl a došel až do cíle, byl odměněn diplomem za statečnost a mohl si pochutnat na hororovém občerstvení.
Celou akci pořádala společně knihovna a Domino za pomoci několika dobrovolníků. Věříme, že se akce vydařila, účast byla veliká ( 36 dětí a 14 dospělých). Doufáme, že za rok strašidelný rej opět zopakujeme.

Markéta Maršíková---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ohlédnutí za programy pro školy .. říjen-listopad

Dopolední programy pro školy a školky

Během října a začátku listopadu za literárními programy do knihovny zavítala řada tříd místních mateřských a základních škol. Celkem se u nás sešlo 14 tříd a  242 dětí.

Na povídání o pejskovi a kočičce přišlo celkem 5 tříd
- 1.B ZŠ Hronov
- 1. třída ZŠ Zbečník
- červená, bílá a žlutá třída MŠ Hronov


Za Krtečkem do knihovny zavítaly 4 třídy
- 1.A ZŠ Hronov
- předškoláčci z MŠ Velký Dřevíč
- modrá a zelená třída MŠ Hronov


Na program Večerníčky nejen z knížky přišly 2 třídy
- 2. a 4. třída ZŠ Velký Dřevíč
- 2. B ZŠ Hronov
- 2. A ZŠ Hronov

Pro větší děti byl určen program o detektivní literatuře Na stopě zločinu, jehož se zúčastnily 2 třídy
- 4. třída ZŠ Velké Poříčí
- 5. třída ZŠ Velké Poříčí---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ŘÍJNOVÁ FILMOVÁ KAVÁRNA
Do programu Promítej i ty! se přihásila i naše knihovna. Divácky nejúspěšnější dokumenty vstupují do programu Promítej i ty!, jehož prostřednictvím si kdokoli v České republice může film zdarma půjčit a promítnout svému publiku. Cílem tohoto programu je přinést kvalitní dokumentární snímky i do míst, kde se festival nekoná. Půjčili jsme si pro Vás skvělé dokumenty uvedené na filmovém festivalu Jeden svět. Promítali jsme každé říjnové úterý od 17:30 v oddělení pro dospělé čtenáře. Vstupné bylo volné, k promítání dokumentů se podávala káva, čaj a domácí sladké pečivo.  
Program Říjnové filmové kavárny:
6.10. v 17:30  Z popelnice do lednice
13.10. v 17:30 Ke světlu
20.10. v 17:30 Šitkredit
27.10. v 17:30 Na sever od slunce---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ten píše to a ten zas tohle III.
Netradičně ve středu 21. října jsme se v knihovně sešli s milými hosty – hercem, cimrmanologem, básníkem, spisovatelem a scénáristou Miloněm Čepelkou a hrajícím nakladatelem, básníkem, spisovatelem a překladatelem Josefem Pepsonem Snětivým.
Se svým literárně-hudebním večerem s názvem „Ten píše to a ten zas tohle“ k nám zavítali již potřetí a tentokrát nám pan Čepelka představil povídkovou knihu „Svědectví inspektora Toufara“ a pan Snětivý svoji zatím poslední básnickou sbírku „Dvě na čtvrtou sonetů v rytmu srdce“. Kromě toho nám předčítali a recitovali i ze svých dalších knih.
O hudební doprovod se opět postaral pan Snětivý, který nám zazpíval a zahrál na flétnu a na saxofon.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky