2015-3 - mestska knihovna egona hostovskeho

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

2015-3

Akce knihovny > Proběhlé akce

číslo stránky:
         Proběhlé akce knihovny v roce 2015

Jak na referát
 Dětem začal nový školní rok a s ním přišla i povinnost psát domácí úkoly a sem tam nějaký ten referát. A jak správně takový referát napsat? O tom jsme si povídali s 5. třídou paní učitelky Mgr. Kamily Mackové. Řekli jsme si, co vše by měl referát obsahovat, kde hledat informace a jak jej napsat. Děti si na vlastní kůži vyzkoušely hledání informací z různých zdrojů a nalezené informace samy prezentovaly a hodnotily. Nechyběla ani zmínka o správné ústní prezentaci napsaného referátu. Tak snad budou letos z referátů samé jedničky.

Markéta Maršíková


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Pohádkové dopoledne pro nejmenší
 V pondělí 3. srpna zavítali do knihovny za pohádkovým dobrodružstvím malí předškoláčci, od 2 do 6 let. Účast byla opravdu nečekaná. Do našeho malého dětského oddělení se poskládalo přes 60 lidí (dětí + rodičů a prarodičů).
Na uvítanou každý dostal malého plyšového kamaráda a společně jsme si povídali o zvířátkách. Přečetli jsme si pár básniček, zodpověděli několik hádanek a prohlédli si knížky pro nejmenší.  Následně, aby děti netrápily pouze své hlavičky, šli jsme si protáhnout i těla při společném tancování. Po pohádkovém cvičení jsme se pustili do čtení nové knížky Strašidla se bojí měsíce. Příběh se dětem moc líbil, během čtení napovídaly, fandily hlavní hrdince a po čtení se s chutí pustily do výroby vlastních malých strašidýlek. Když byla díla hotová, zamířili jsme konečně na vytouženou pohádkovou šipkovanou. Na děti v okolí knihovny čekalo 11 úkolů, při kterých je provázely známé pohádkové postavičky. Všechny děti byly moc šikovné a dobrodružnou cestu pohádkou zvládly. Na konci je čekala malá sladká odměna.
Děkuji všem dětem, rodičům a prarodičům za návštěvu, účast byla opravdu úžasná. Rovněž děkuji dospělým za projevenou trpělivost, protože poskládat se v tolika lidech a v takovém vedru do naší malé půjčovny pro děti a ještě k tomu se aktivně účastnit programu, to opravdu nebylo úplně jednoduché. Ale zvládli jsme to a já doufám, že i navzdory tomu se pohádkové dopoledne líbilo a že se opět brzy sejdeme u nějaké další akce pro děti.

Markéta Maršíková---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dominokešink v knihovně
 Začátkem prázdnin knihovnu navštívily děti v rámci příměstského tábora pod vedením Moniky Bohadlové z DDM Domino. První turnus přišel v pátek 3. července a druhý turnus následující týden ve čtvrtek 9. července. Tématem táborů byl dominokešink, neboli dny plné překvapení, soutěží a hledání pokladů. Jeden takový kešink si děti vyzkoušely i v knihovně. Rozdělily se do soutěžních družstev a prošly řadou úkolů s knižní tématikou… Vyřešily detektivní případ s komisařem Vrťapkou, hledaly správné odpovědi na různé hádanky, vyluštily pohádkovou křížovku, potrápily si hlavy nad hlavolamem zvaným tangram, zahrály si na malé houbaře při poznávání hub nebo otestovaly své smysly nad kouzelnou bednou plnou záhadných předmětů. Nakonec, aby si trochu protáhly i těla, zahrály si hru Pan Čáp ztratil čepičku.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kniha pro čtvrťáka
 Závěrem školního roku knihovnu navštívily děti ze 4. třídy ZŠ Hronov. Přáním paní učitelky Mgr. Kamily Mackové bylo provést děti světem knih pro jejich věkovou kategorii a inspirovat je k nějaké zajímavé četbě. Připravena pro ně byla bohatá výstavka knih různých žánrů, klasických perel i současných hitů. Povídali jsme si o tom, jak se orientovat ve světě literatury - co je to recenze, anotace, online katalog knihovny, databáze knih apod. Na své si přišli jak holky, tak kluci a každý si v knihovně našel nějakou tu knihu na prázdniny přesně pro sebe. Spousta dětí si také domů odnesla přihlášky do knihovny, což svědčí o tom, že připravené knihy děti zaujaly. Doufám, že díky čtení zažijí nějaké úžasné prázdninové dobrodružství a v září se do knihovny opět vrátí.

M. Maršíková---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Opět s Hurvínkem za etiketou
 S Hurvínkem a Máničkou jsme se opět vydali do světa etikety, tentokrát se 3. třídou ZŠ Velké Poříčí s paní učitelkou Mgr. Milenou Hofírkovou. Děti se zamyslely nad tím, proč je důležité se k sobě pěkně a slušně chovat. A kde všude a při jakých příležitostech je třeba dodržovat nějaká pravidla slušného chování. Seznámily se s knihami o etiketě, poslechly několik ukázek z Hurvínkovy abecedy slušného chování a své poznatky si vyzkoušely v několika praktických úkolech. Závěrem byly pověřeny, aby pravidla slušného chování řádně procvičovaly nejen celé prázdniny, ale už napořád.

M. Maršíková---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Pasování prvňáčků na čtenáře 2015
 Král Knihoslav I., vládce všech knih, pohádek a hlava čtenářského řádu Krásného slova vyslal z pohádkové říše svého udatného rytíře Knihomola za doprovodu veselého kašpárka, aby pasoval na čtenáře letošní prvňáčky.
 Děti nejprve musely dokázat, jak pěkně umí číst, jak se vyznají v pohádkách a zda ví, jak s knihou správně zacházet. Své čtenářské dovednosti prokázaly v několika pohádkových úkolech a za odměnu mohly být opravdovým mečem pasováni do řádu Krásného slova. Svým podpisem do kouzelné knihy nakonec stvrdily čtenářský slib.
Řady malých čtenářů se tedy letos rozrostly o 80  dětí ze základních škol z Hronova, Zbečníku a Velkého Dřevíče. Všechny děti obdržely diplom krále Knihoslava I., malou knihu Krtčí metro a hlavně čtenářskou průkazku do knihovny na celý rok zdarma. Doufáme, že nové průkazky řádně využijí a čtenářskému řádu Krásného slova budou dělat čest.
Za spolupráci děkujeme všem učitelkám prvních tříd a DDM Dominu.

M. Maršíková---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


LETNÍ ČTENÍ
 Blíží se prázdniny a k nim neodmyslitelně patří i dobrá kniha plná dobrodružství. Jaké knihy stojí za to si na prázdniny vzít s sebou? Díky kterým prožijeme úžasná letní dobrodružství? Které nás pobaví? Které nás nenechají spát? S výběrem těch nejlepších knih napříč různými žánry se seznámily děti z 3. a 5. třídy ZŠ Velký Dřevíč, které navštívily knihovnu ve středu 17. června s paní učitelkou Mgr. Alenou Bartoňovou.
 A aby se u nás nenudily, hned si na vlastní kůži vyzkoušely s komisařem Vrťapkou vyluštit zapeklitou prázdninovou loupež nebo v děsuplné jeskyni objevit ukrytý pirátský poklad.
 Za návštěvu děkujeme a přejeme krásné prázdniny.

M. Maršíková


PS: A pokud i vy nevíte, jakou knihu přibalit na prázdniny do kufru, neváhejte a přijďte do knihovny. Rádi vám poradíme.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Etiketa s Hurvínkem
 V rámci projektu Etická výchova s Hurvínkem a Máničkou, který probíhá v letošním školním roce v ZŠ Velký Dřevíč, byla naše knihovna požádána o připravení tematické besedy o etiketě. Na besedu přišla 2. a 4. třída s paní učitelkou Mgr. Veronikou Nyklíčkovou.
 Děti se hravou formou seznámily s různými okruhy správné etikety – slušné chování, vhodné oblékání, řádné stolování, pravidla při cestování hromadnými prostředky či při návštěvě kina, divadla či jiných společenských událostí. Besedou je provázely audionahrávky z Abecedy slušného chování s Hurvínkem a různé ukázky z knih o etiketě a správném vychování pro děti.
 Děkujeme dřevíčským dětem za návštěvu.

M. Maršíková


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


27. minisjezd dětských čtenářů z náchodského regionu
 Dne 9. června se konal již 27. minisjezd dětských čtenářů. Tentokrát jsme byli pozváni do Městské knihovny v Novém Městě nad Metují. Za naší knihovnu se účastnily dvě knihovnice a šest dětí z 3. a 4. třídy ZŠ Hronov. Novoměstské knihovnice pro děti připravily bohatý program.
 Nejprve proběhlo slavnostní přivítání na oddělení pro děti a mládež s drobným občerstvením a pohádková soutěž jednotlivých družstev. Poté jsme se procházkou vydali na zámek, kde nás čekala prohlídka hradního sklepení a vyprávění o historii a pověstech Nového Města. Následovala procházka zámeckou zahradou, kde jsme se dozvěděli zajímavosti ze současného kulturního a společenského dění města. Jak dobře děti poslouchaly výklad prokázaly ve vědomostním kvízu. Na závěr byla pro děti připravena ještě jedna pohádková hra. Všichni účastníci si vedli výborně a i hronovští žáci reprezentovali naše město na jedničku. Za odměnu dostali tašky s drobnými upomínkovými předměty.
 Děkujeme hostující knihovně za skvělou organizaci a našim dětem za perfektní reprezentaci.

M. Maršíková


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky